Renginiai

Tradicinių lietuviškų juostų audimo edukacija Bibliografijos-informacijos skyriuje

2019 12 03

Lapkričio 21 ir 28 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje (Aido g. 27) rankdarbius mėgstančios bibliotekos lankytojos ir Senjorų klubo narės dalyvavo dviejuose edukaciniuose užsiėmimuose „Audimo tradicijos: juostos".

Juostos – labai senos kilmės, savitas tradicijas turinti audinių grupė. Teresės Jurkuvienės knygoje „Lietuvių liaudies juostos" rašoma, kad juosta nuo seno, kaip daugialypę simbolinę prasmę turintis audinys, buvo ne vien aprangos dalis, bet ir įvairių kaimo papročių ir apeigų atributas, svarbi dovana.

0001_3_1575356531-14af2837912313e0728d61cee46e9d4c.jpg
Kiekviena etnografinė grupė jas audė savitai, taikydama savos kultūros tradicijų suformuotas technikas, ornamentiką bei koloritą. Edukaciniams užsiėmimams, kurie organizuoti įgyvendinant Šiaulių miesto savivaldybės remiamą projektą „Su tradicijom ir laikmečiu: senjorų kultūrinė-edukacinė veikla bibliotekoje", vadovavo pedagogė, tradicinių lietuvių liaudies rankdarbių žinovė Alma Mineikytė. Bibliotekos senjoros jau puošiasi ankstesnių edukacinių užsiėmimų metu nuaustomis originaliomis skaromis, jos išmoko nuvyti juosteles kaladėlių pagalba, susipažino su juostų pynimo technika ir net panaudojo savo rankdarbius bendruose kūrybiniuose darbuose. Šių metų projektas suteikė galimybę bibliotekos lankytojoms pratęsti pažintį su lietuviškąja etnokultūra, įgyti žinių ir išbandyti dar vieną – kitokį – juostų audimo skieteliu būdą. Audimo skietelis – senas audimo įrankis, kadaise buvęs itin populiarius, tačiau šiandien primirštas. Juo galima išausti tiek margas beraštes, tiek raštuotas juosteles. Sena audimo technika, naudojant skietelį, patraukli tuo, kad įrankis neužima daug vietos, rankdarbis tampa mobiliu.

Užsiėmimų metu vyko įtemptas, daug kruopštumo reikalaujantis kūrybinis darbas: spalvų ir raštų derinimas, juostos metmenų vėrimas į skietelį, audimas. Kaip ir visuomet, kūrybos procese atsiskleidė moterų individualumas – vienos rinkosi ramias, pastelines spalvas, o kitų juostos pasidabino ryškiomis, akį patraukiančiomis spalvomis. Vėliau pasidalinta ataudų siūlų slėpimo paslaptimis, vyko rankdarbių aptarimas.

Moterų darbai eksponuojami Bibliografijos-informacijos skyriuje (Aido g. 27).

Paroda veiks iki gruodžio 24 d. Maloniai kviečiame aplankyti.
Paskutinį kartą redaguota: 2019 12 03