Susitikimas su rašytoju Tomu Dirgėla „Šaltinėlio“ filiale

2019 10 08

Spalio 7 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Šaltinėlio" filiale (Trakų g. 20A) viešėjo vienas populiariausių lietuvių vaikų rašytojų, dramaturgas, LRT radijo laidos vaikams kūrėjas, atlikėjas Tomas Dirgėla.

Bibliotekos svečias savo kūrybinį kelią pradėjo nuo poezijos. Rašė nuo mokyklos laikų, nesustojo ir vėliau, iš Palangos atvykęs studijuoti į Vilnių. Galėjo tapti krepšininku, tačiau nugalėjo poezija. Baigęs lituanistikos studijas Lietuvos edukologijos universitete, dirbo projektų vadovu leidykloje, mokytoju Lukiškių kalėjime bei pataisos namuose, auklėtoju vaikų darželyje, žurnalistu.

0001_5_1570535252-5c97416349c1423ebb70b76030899c5e.jpg
Pirmoji draminių pasakėčių ir miniatiūrų knyga „O tempora!" išleista 2014 m. Prieš tai T. Dirgėlos eilėraščiai, prozos kūriniai buvo publikuoti „Literatūroje ir mene", „Šiaurės Atėnuose" ir kitur. Pirmoji knyga vaikams „Apie raganą Šiokiątokią" 2015 m. dalyvavo Metų knygos rinkimuose ir laimėjo Aldonos Liobytės premiją už reikšmingiausią debiutą. 2017 m. knyga „Domas ir Tomas. Dingusios šluotos byla" buvo apdovanota IBBY Lietuvos skyriaus premija už geriausią metų knygą vaikams. Knyga „Benas – sapnų siuvėjas" šiemet dalyvauja Metų knygos rinkimuose. Svečias yra Lietuvos rašytojų sąjungos narys, 14 knygų autorius (dar viena knyga bus išleista jau greitu laiku). Pastaruoju metu jo kūriniai nuolat atsiduria skaitomiausių ir perkamiausių knygų dešimtukuose. T. Dirgėla kuria ir veda radijo laidą vaikams per nacionalinį radiją. Svečias kuria elektroninę muziką ir yra subūręs pirmąją Lietuvoje, o gal net ir pasaulyje vaikų rašytojų muzikos grupę.

„Šaltinėlio" bibliotekoje rašytojas susitiko su Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos, „Juventos", Salduvės ir „Ragainės" progimnazijų pradinukais, kuriems žaismingai pristatė knygą „Benas – sapnų siuvėjas". Vaikai turėjo prisiminti, ką kuris šiąnakt sapnavo, o autorius šmaikščiai aiškino sapnų reikšmes. Pradinukai klausėsi rašytojo skaitomos knygos ištraukos, sužinojo apie nepaprastą veikėją – sapnų siuvėją, mokantį susiūti nutrūkusius sapnus. Taip pat dalyvavo „Didžiausio Šiaulių miegaliaus konkurse", kur atrinkti 6 vaikai turėjo klausytis draugų pasakojamų anekdotų ir nesijuokti. Didžiausia miegale tapo Salomėja, kuriai ir atiteko pagrindinis prizas – didžiausio miegaliaus pagalvėlė.

Kita susitikimo dalis – surengta spaudos konferencija. Žurnalistais tapę mokiniai, uždavė daugybę klausimų...

Tomai Dirgėla, nuo kada pradėjot rašyti?

Pradėjau rašyti kažkur nuo 3–4 klasės visokius eilėraščius, pavyzdžiui, apie pavasarėlį. Tai va, rašiau tuos eilėraščius, kurie darėsi vis ilgesni. Mane pradėjo vadinti Juozu Erlicku jaunesniuoju, nes mano eilėraščiai truputį buvo į jo panašūs. Dalyvaudavau įvairiuose mokinių poezijos konkursuose. Ir taip buvo, kad labai svajojau būti rašytoju.

Kokia pirma buvo knyga vaikams?

Na, ji buvo oranžinė, tai prisimenu labai gerai. O pavadinimas buvo „Apie raganą Šiokiątokią". O jau pati pirmoji mano parašyta, tai buvo skirta labiau suaugusiesiems.

O kokia pati naujausia parašyta knyga?

Pati naujausia mano knyga yra „Mano tėtis rašo knygą". Čia yra vadinamoji paveikslėlių knyga ir ją man padėjo parašyti mano sūnus. Joje yra visa tikra istorija iš mano, kaip rašytojo, kasdienybės. Taip jau būna, kad namie, dar kambaryje, rašau knygą ir atėjęs mano sūnus vis trukdo ir trukdo... Tai taip mes abu rašom. O jau pati naujausia dar tik pasirodys sausio mėnesį.

Ar sunku rašyti knygas?

Kadangi tai mano svajonių darbas, tai sunkumus nugali malonumas, nes man labai malonu rašyti knygas vaikams, malonu bendrauti su vaikais. O šiaip vaikams rašyti labai sunku, gal net sunkiau negu suaugusiems. Suaugęs žmogus, kaip skaitytojas, jau yra susiformavęs, jis jau atskiria gerą knygą nuo blogos. O kai rašytojas rašo knygą vaikams, reikia labai pasistengti, kad ta knyga būtų įdomi. Jeigu vaikas perskaitys vieną, antrą, trečią neįdomią knygą, tai jis gali pagalvoti, kad visos knygos yra neįdomios ir jis visai tų knygų nebeskaitys. Tad didžiausia rašytojo atsakomybė yra suvilioti vaiką skaitymu, kad ateityje jis pradėtų skaityti dar daugiau knygų.

Renginys vyko įgyvendinant Šiaulių miesto savivaldybės remiamą projektą „Iki susitikimo Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje".
Paskutinį kartą redaguota: 2019 10 09