Renginiai

„Saulės“ filiale – profesoriaus Vytauto Bikulčiaus mėgstamiausių 2019 m. knygų dešimtuko pristatymas

2019 12 18

Gruodžio 16 dieną Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės" filiale (K. Korsako g. 10) įvyko jau 19-asis, tradiciniu tapęs susitikimas metų pabaigoje su prof. Vytautu Bikulčiumi, kuris bibliotekos lankytojams pristatė savo sudarytą populiariausių 2019 m. išleistų knygų dešimtuką. Profesorius pabrėžė, kad šiais metais knygų pasirodė pakankamai daug, tad pasirinkimas buvo platus, tačiau išrinkti labiausiai patikusias knygas nebuvo sudėtinga.

Prof. V. Bikulčiaus sudarytas populiariausių 2019 m. knygų dešimtukas atrodo taip:

0001_6_1576651498-3dc6d8bc57811136bbf93d175e2f4204.jpg
1. Olga Tokarczuk „BĖGŪNAI". Lenkų rašytoja, 2018 m. Nobelio literatūros premijos laureatė, šiame romane kelia klausimą, kas verčia žmogų keliauti, blaškytis po erdvę, iš kur tas nenumaldomas poreikis lėkti, kodėl pasaulis šiandien toks nerimstantis.

2. Mathias Enard „KOMPASAS". Ši prancūzų rašytojo knyga – tai kelionė po praėjusias epochas, kvietimas save suvokti per kitą, atrasti kitą savyje, nuolat ieškoti santykio tarp Rytų ir Vakarų, vakardienos ir rytdienos, tirpdyti sienas tarp šalių, kalbų, kultūrų ir laikmečių.

3. Philip Roth „KIEKVIENAS ŽMOGUS". Amerikiečių moderniosios literatūros klasikas romane moderniai interpretuoja universalias kaltės, išganymo ir pasmerktumo temas. Pasakojimo centre – paprastas eilinio žmogaus gyvenimas.

4. Amos Oz „JUDAS". Vieno garsiausių šiandienos Izraelio rašytojų naujausias romanas – tai pasakojimas apie išdavystę, apie nesibaigiančią žydų, krikščionių ir arabų istoriją. Ar išties išdavikai visada yra neteisūs ir morališkai smerktini – nesvarbu, ar tai būtų Jėzų išdavęs Judas, ar šiandienos Izraelio politikai nepritariantis žydas?

5. Pierre Lemaitre „IKI PASIMATYMO TEN AUKŠTAI". Tai ironiškas ir skausmingas romanas, atradęs puikų balansą tarp sunkių temų ir juodojo humoro. Jame per košmariško, beprasmiško karo prizmę jautriai ir įtaigiai kalbama apie universalius, visiems laikams būdingus dalykus: žmogiškumą, sąžiningumą, niekšiškumą, draugystę, gebėjimą išgyventi, viltį ir meilę.

6. Zeruya Shalev „SKAUSMAS". Izraelio rašytojos romane pasakojama tragediją išgyvenusios moters istorija. Tarp intymiausių moters gyvenimo detalių ryškėja ir gyvenimo Izraelyje realybė.

7. Elizabeth Macneal „LĖLIŲ FABRIKAS". Jaunos britų menininkės literatūrinis debiutas tapo tikra sensacija: praėjus vos dviem mėnesiams nuo knygos išleidimo Didžiojoje Britanijoje, romanas jau buvo verčiamas į 28 kalbas. Romane susipina meno grožis ir galia, meilės paslaptys ir aklumas, pamažu viską aplink užgožianti ir praryjanti aistra bei bauginantis vienintelį tikslą turinčio žmogaus apsėdimas. Kritikai „Lėlių fabriką" lygina su garsiaisiais Patriko Siuskindo „Kvepalais".

8. J. M. Coetzee „ELIZABETA KOSTELO". Tai vieno žinomiausių šiuolaikinių rašytojų neįprasto žanro kūrinys, kuriame neaiški riba, kur baigiasi grožinis tekstas ir prasideda eseistika – filosofiniai svarstymai, istorijos kataklizmų ar pasaulėžiūros klausimai, pačios Elizabetos Kostelo vidinė drama. Rašytojas ištrina ribą tarp fikcijos ir šio pasaulio. Kartais herojės lūpomis prabyla pats Coetzee, o kiti romano herojai tampa jo pašnekovais ir įgarsina oponuojančią publiką. Rašytojas beletristine forma kelia pačius opiausius dabarties klausimus.

9. Auður Ava Ólafsdóttir „RANDAI". Tai vienas įsimintiniausių šiuolaikinių islandų romanų. „ounas jaučia, kad jo gyvenimas nebeturi ateities. Žmona jį paliko, motiną vis labiau glemžiasi demencija, o mylima duktė pasirodo esanti jam ne duktė. Jis nusprendžia išvykti svetur, į karo nusiaubtą užsienio šalį, negrįžtamai. Prieš kelionę išsitatuiruoja vandens leliją – dėl Gudrunos, Vandens Lelijos, dukters...Tačiau atvykęs į viešbutį „Tyla" supranta, kad turės pakeisti savo iš anksto apgalvotą planą. Sklaidosi ir anonimiškumas, kurio taip siekė. Čia randasi kitų dalykų, kuriems reikia jo dėmesio.

10. Anne Tyler „LAIKRODŽIO ŠOKIS". Daugiau nei 50 metų Anne Tyler rašo apie paprastą gyvenimą, „mažuosius žmones" ir jų likimus, kurie niekuo nesiskiria nuo mūsiškių. Šis romanas – nepaprastai subtiliai papasakota vieno gyvenimo istorija. Nedrąsaus, paprasto gyvenimo moters, kuri dažniausiai elgėsi taip, kaip iš jos buvo tikimasi ir kaip buvo patogiausia, tačiau galiausiai rado savyje jėgų pasielgti taip, kaip svarbu jai pačiai. Tai istorija apie viltį ir pasikeitimą, apie savęs atradimą ir visada egzistuojantį antrąjį šansą.
Paskutinį kartą redaguota: 2019 12 18