Renginiai

Kultūrinis renginys „Erudicija ir pasišventimas“ „Varsos“ filiale

2019 09 19

Rugsėjo 18 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos" filiale (Vilniaus g. 38D) vyko kultūrinis renginys, skirtas žymaus Lietuvos šviesuolio Juozo Tumo-Vaižganto 150-osioms gimimo metinėms.

Susirinkę bibliotekos skaitytojai ir mokytojos Astos Švedienės moksleiviai „nusikėlė" į laikmetį, kai žymūs to meto kultūros ir visuomenės veikėjai, puoselėdami lietuvybę, rinkdavosi kartu nuotaikingiems pasibuvimams, kuriuose vyko nuolatinis šviesuomenės telkimas.

0001_7_1568884959-1120c7d15de66f087bd18dd27f64c9ae.jpg
Kultūrinis gyvenimas tiesiog „virė", o apie J. Tumą-Vaižgantą inteligentija sukosi kaip apie medų... Čia atgydavo pašmaikštavimai apie B. Dauguvietį, J. Herbačiauską, V. Krėvę-Mickevičių.

Vaižgantas bendravo ir su prezidentais (K. Grinius, A. Smetona, kuris, beje, pakvietė jį į vieną labiausiai apleistų Kauno bažnyčių, sakydamas , kad „šis tai tikrai susitvarkys"), ir su paprastais tautiečiais. Būdamas skriaudžiamųjų užtarėju, kilniai, pasišventusiai atlikdavo savo dvasinę misiją.

Įsimintina, kad Vaižgantas dalyvavo draudžiamos lietuviškos spaudos platinime. Ne atsitiktinai jis vadinamas „baltu jaunuoliu", kai šeimą sukrėtę įvykiai giliai palietė jį patį. 33-ejų , ir jau pražilęs... Drąsiai galima teigti, kad jis – tautinio atgimimo ir moderniosios kultūros reiškėjas.

Renginio metu prisiminta vieta, kurios takeliais vaikštinėjo ne tik Vaižgantas, bet ir jo žemietė, bibliotekos skaitytoja O. Staškuvienė. Be to, dalyvavo ir mokytoja I. Pelanienė, kurios sūnus turi giminiškų „šaknų" su knygnešiais (Garšvų draugija). A. Adomaitienė priminė mums retro siliaus laikmetį...

Susitikimo metu buvo klausiama, ką, įdomu, pasakytų Vaižgantas mūsų jaunimui? Šiam laikmečiui mums kažkiek artima Vaižganto kultūrinė-visuomeninė veikla. Šiandien gal net išgirstume: „Nebijokime būti originalūs. Ieškokime talentų. Nesivaikykime titulų. Abejokime kai kuriais draudimais." „Deimančiukų ieškotojas", spinduliuodamas erudicija, visą gyvenimą skatino ieškoti tikrai talentingų žmonių...

Skaitėme Vaižganto literatūrinius laiškus, matėme garsųjį jo krėslą (vienintelis Knygnešystės muziejus Lietuvoje).
Paskutinį kartą redaguota: 2019 09 19