Dalyvavimas 85-ajame IFLA pasauliniame bibliotekų ir informacijos kongrese

2019 09 03

2019 m. rugpjūčio 24–30 d. Atėnuose (Graikija) vyko Tarptautinė bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) 85-oji konferencija – generalinė asamblėja. Gavusi Lietuvos kultūros tarybos stipendiją, joje dalyvavo Šiaulių savivaldybės viešosios bibliotekos „Šaltinėlio" filialo vedėja Rita Božienė.

Konferencija, kurios tema „Bibliotekos: dialogas pokyčiams" („Libraries: dialogue for change") pakvietė virš 3300 delegatų iš daugiau nei 130 pasaulio valstybių aptarti, permąstyti ir iš naujo interpretuoti bibliotekų, kaip pokyčių skatintojų, vaidmenį.

0001_6_1567518701-dd2d5533d88ec4e17bbdda055cdd4565.jpg
Juk bibliotekos yra atviros, nemokamos, demokratinės, įtraukiančios ir dalyvaujančios susitikimų vietos, tarpininkai tarp žinių ir žmonių. „Norėdami visapusiškai ir nuosekliai išnaudoti bibliotekų, kaip pokyčių variklių, galimybes, turime pakeisti savo darbo būdus, ryšį su pasauliu ir savo mąstyseną",- teigė buvusi IFLOS prezidentė Glòria Pérez-Salmerón.

Atėnų universiteto emerito, Paryžiaus „Sciences Po" profesoriaus, Graikijos Europos ir užsienio politikos fondo (ELIAMEP) prezidento Loukas Tsoukalis įžvalgose, kaip technologinių ir ekonominių pokyčių jėgos – klimato kaita, technologijų informacijos revoliucija, dirbtinis intelektas ir biotechnologijos, ekonomikos susiliejimas su tapatybės problemomis, nelygybė – veikia bendruomenes, išskirtinis dėmesys tenka ir bibliotekoms. O jų vaidmuo – „būti stipriomis ir vieningomis bibliotekomis, suteikiančioms galimybę raštingoms, informuotoms ir dalyvaujančioms bendruomenėms".

143 tūkst. kvadratinių metrų ploto tarptautiniame konferencijų centre „Megaron Athens" (MAICC) vykusioje konferencijoje surengta virš 250 atvirų sesijų, pristatyta daugiau nei 500 pranešimų. Išklausyti pranešimai apie informacinių technologijų taikymą bibliotekose skaitymo sunkumų turintiems asmenims, apie socialinės žiniasklaidos, bibliotekų programų bei paslaugų pokyčius kurtiems, neprigirdintiems ir silpnaregiams. Domėtasi Graikijos bibliotekininkų draugijos veikla, geriausiomis pasaulio idėjomis bibliotekų vadybos ir rinkodaros srityse, bibliotekų tvarumo pavyzdžiais, 2019 metų viešosios bibliotekos apdovanojimais, besivystančiomis pasaulio nacionalinių bibliotekų erdvėmis, daugiakultūrinėmis bibliotekų paslaugomis, skaitymo skatinimo vaikams ir paaugliams programomis.

Stendinių pranešimų erdvėje buvo sudaryta galimybė susipažinti su 198 plakatais, pabendrauti su bibliotekų atstovais, užmegzti kontaktus ir pasidalinti gerąją patirtimi. Šiemet Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka kolegoms iš užsienio pristatė Lietuvos viešųjų bibliotekų skaitymo skatinimo programas („Reading promotion programs in Lithuania public libraries"), Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka – autizmui draugišką biblioteką („Autism friendly library"), Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka – dirbtuves „Pasidaryk pats" („Every good adaptation is also an innovation"). Pastarasis pranešimas šių metų generalinėje konferencijoje pripažintas geriausiu.

IFLOS organizatoriai pasiūlė aplankyti daugiau kaip 60 visų tipų bibliotekų ne tik Atėnuose, bet ir kituose Graikijos miestuose. Lankytasi Graikijos nacionalinėje bibliotekoje Stavros Niarchos fondo kultūros centre, Graikijos muzikinėje bibliotekoje „Lillian Voudouri", vaikų bibliotekoje (Larisa Stotis), Andritsainos viešojoje istorijos bibliotekoje.
Paskutinį kartą redaguota: 2019 09 03