Naujienos

Biblioteka dalyvauja SAUGESNIO INTERNETO SAVAITĖJE

2020 02 05

Lietuvoje vasario 10-15 d. skelbiama Saugesnio interneto savaitė, kurios metu viešosiose bibliotekose ir mokyklose vyks įvairūs renginiai ir tiesioginės interneto transliacijos saugesnio interneto temomis tiek vaikams ir jaunimui, tiek suaugusiems. Biblioteka jungiasi prie šios pasaulinės iniciatyvos, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis.

Asmens saugumo duomenis ir privatumą pažeidžiančių grėsmių bei klaidinančio turinio internete apstu.

0001_logo_saugesnio-interneto-savaite_iskreivinti-sriftai_2020_1580901538-346937ce955a89b2bffdca1e5fee3d83.jpg
Tačiau kritiškai vertinant turinį, žinant į ką atkreipti dėmesį, galima išvengti nemalonių incidentų. Svarbiausia – nuolatos domėtis saugaus interneto klausimais ir atkreipti dėmesį į specialistų rekomendacijas.
Internetiniai sukčiai

Šių metų viena iš svarbiausių akcijos temų, aktuali ypač vyresnei auditorijai – internetiniai sukčiai. Situacijų pavyzdžiais ir patarimais, kaip apsisaugoti nuo įvairių sukčiavimo būdų virtualioje erdvėje, dalinsis Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius, Lietuvos banko ir kitų bankų specialistai. Tiesioginę diskusijos transliaciją bus galima stebėti vasario 11 d. 11 val. svetainėje prisijungusi.lt.

Influenceris – ar tikrai svajonių gyvenimo būdas?

Jaunimui aktualia tema apie nuomonės formuotojų šlovę, spindinčią ir tamsiąją šio gyvenimo būdo pusę, diskutuos nuomonės socialiniuose tinkluose formuotojas Naglis Bierancas, radijo laidų vedėja Simona Albavičiūtė – Bandita, broliai Algirdas ir Remigijus Gataveckai, televizijos ir radijo laidų vedėjas Lukas Keraitis. Tiesioginę diskusijos transliaciją stebėkite internetu per „Prisijungusi Lietuva" Facebook paskyrą vasario 10 d. 13 val.

Sekstingas: žaidimas ar nusikaltimas?

Bene drąsiausia šių metų tema susijusi su grėsmingai didėjančia problema tarp jaunimo – sekstingu. Apie reiškinį, kai asmenys savo ir ne savo noru viešai, dažniausiai socialiniuose tinkluose, dalijasi seksualizuotomis nuotraukomis, diskutuos Dr. Jurgita Smiltė Jasiulionė iš VšĮ „Vaikų linija" ir televizijos laidų vedėja Živilė Kropaitė bei kiti specialistai vasario 13 d. 11 val. Šią temą rekomenduojame tėvams. Transliaciją bus galima žiūrėti svetainėje prisijungusi.lt.

Edukacinė veikla „Apuoko pamokėlė"

Jaunesnių klasių moksleiviams būtinybė internete elgtis saugiai pristatoma naudojant žaidimo edukacinę programą. Kiškio, Lapės ir Apuoko personažai atkreipia moksleivių dėmesį, jog net ir žaidžiant mėgstamus žaidimus turime išlikti budrūs ir atsargūs. Moksleiviai ugdomi visada pasitarti su vyresniais, naudojantis internetu ir jo paslaugomis.

Edukacinė veikla „Mano duomenys internete"

Moksleiviai tyrinėja, kurie duomenys yra asmeniniai, o kurie nėra laikomi privačiais ir jais galima dalintis internete. Pranuko anketa leidžia sužinoti, kokius duomenis viešinti yra saugu.

Interaktyvios veiklos

Kokias nuotraukas tinka skelbti internete? Kas nutinka įkėlus nuotrauką į internetą? O ar įmanoma internete paskelbtą nuotrauką ištrinti? Šiais klausimais diskutuoja Saugesnio interneto savaitės dalyviai. Nuspręsta, jog visada reikia pagalvoti prieš skelbiant savo ar kitų nuotraukas internete.

Mokiniai kviečiami aptarti temą: kiek laiko jie per dieną ar savaitgaliais praleidžia prie interneto (kompiuteryje, planšetėje, išmaniajame įrenginyje)? Kokius žaidimus žaidžia? Ką veikia, kai nesinaudoja technologijomis? Ar žino, kad gali atsirasti ir priklausomybė nuo kompiuterio? Diskusijos dalyviai pamato, jog yra daug veiklos ir be technologijų.

Mokiniai pakviesti diskutuoti kas yra slaptažodžiai ir kam jie reikalingi. Kokie slaptažodžiai yra saugūs? Kūrybinėse dirbtuvėse moksleiviai kuria slaptažodžius. Mokosi kaip juos įsiminti ir neužmiršti. O svarbiausias temos akcentas - skatinamas suvokimas, jog slaptažodžių niekam negalima atskleisti, tik tėvams ar globėjams.

Savarankiško mokymosi medžiaga suaugusiems

Tiems, kurie nori dar pagilinti žinias stiprinant savo saugumą internete, rekomenduojama mokomoji medžiaga prisijungusi.lt. Mokymuose aptariami etiško bendravimo principai internete, privatumo ir asmens duomenų apsaugos klausimai, informacijos apsauga išmaniajame telefone, be to, nagrinėjama apsauga nuo interneto grėsmių bei saugaus elgesio socialiniuose tinkluose ypatumai.

Daugiau informacijos apie „Prisijungusi Lietuva" organizuojamus Saugesnio interneto savaitės renginius rasite www.prisijungusi.lt


Paskutinį kartą redaguota: